Lektury

LEKTURY NA ROK SZKOLNY 2020/2021

KLASA I

1.       „Katechizm polskiego dziecka”- J. Bełza

2.       „Wiersze dla dzieci”- J. Brzechwa

3.       „Wiersze dla dzieci”- J. Tuwim

4.       „Mazurek Dąbrowskiego”- J. Wybicki

5.       „Pamiętnik Czarnego Noska”- J. Porazińska

6.       „Nasza mama czarodziejka”- J. Papuzińska

KLASA II A

1.       “Wiersze dla dzieci” – Jan Brzechwa

2.       „Wiersze dla dzieci” – Julian Tuwim

3.       “Zaczarowana zagroda” – Alina i Czesław Centkiewiczowie

4.       “O psie, który jeździł koleją” – Roman Pisarski

KLASA II B

1.       „Zaczarowana zagroda” - A. C. Centkiewiczowie

2.       „Cukierku, ty łobuzie” - Waldemar Cichoń

3.       „Detektyw Pozytywka”- G. Kasdepke

4.       „Wiersze” -  J. Brzechwa

5.       „Kapelusz Pani Wrony” - D. Parlak

KLASA III

1.       „Paweł i Gaweł” – Aleksander Fredro (tekst w podręczniku)

2.       „120 przygód Koziołka Matołka” – Kornel Makuszyński

3.       „Dziadek i niedźwiadek” – Łukasz Wierzbicki (fragmenty)

4.       „Jest taka historia – opowieść o Januszu Korczaku” – Beata Ostrowicka (fragmenty)

5.       „Karolcia” – Maria Kruger (fragmenty)

6.       „Wiersze dla dzieci” – Jan Brzechwa

7.       „Wiersze dla dzieci” – Julian Tuwim

KLASA 4

1.      Jan Brzechwa, Akademia Pana Kleksa.

2.      Janusz Christa, Kajko i Kokosz. Szkoła latania (komiks).

3.      Adam Mickiewicz, Pan Tadeusz (opisy).

4.      Adam Bahdaj, Kapelusz za 100 tysięcy.

5.      Andrzej Maleszka, Magiczne drzewo. Olbrzym

6.      Błażej Kusztelski “Nazywam się Mikołaj KopernikWOP

KLASA 5

1.      Henryk Sienkiewicz, W pustyni i w puszczy.

2.      Bolesław Prus, Katarynka.

3.      Juliusz Słowacki, W pamiętniku Zofii Bobrówny.

4.      Adam Mickiewicz, Tan Tadeusz (zwyczaje i obyczaje).

5.      Henryk Sienkiewicz, Janko Muzykant.

6.      Clive Staples Lewis, Opowieści z Narnii. Lew, czarownica i stara szafa.

7.      Ignacy Krasicki, wybrane bajki.

8.      Olga Tokarczuk, Loteria

9.      Kazimierz Szymeczko „A to historia

KLASA 6

1.      Adam Mickiewicz, Pan Tadeusz (polowanie i koncert Wojskiego).

2.      Rafał Kosik, Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi.

3.      Kornel Makuszyński, Szatan z siódmej klasy.

4.      Edmund Niziurski, Sposób na Arcybiadesa.

5.      John Ronald Reuel Tolkien, Hobbit, czyli tam i z powrotem.

6.      Barbara Kosmowska, Szacun i gorzka czekolada

1.      Dla chętnych: Antoine de Saint - Exupery, Mały Książę.

2.      Anna Czerwińska- RydelW poszukiwaniu światła, opowieść o Marii Skłodowskiej- Curie” WOP

KLASA 7

1.      Aleksander Fredro, Zemsta

2.      Adam Mickiewicz, PanTadeusz, Śmierć Pułkownika,Reduta Ordona,Świtezianka, wybrany utwór z cyklu Sonety krymskie, II część Dziadów.

3.      Henryk Sienkiewicz, Latarnik.

4.      Juliusz Słowacki, Balladyna.

5.      Jan Kochanowski, wybór fraszek i pieśni.

6.      Ignacy Krasicki, Żona modna.

7.      Arkady Fiedler, Dywizjon 303.

8.      Henryk Sienkiewicz, Krzyżacy.

9.      Katarzyna Ryrych: Rajski ptak

1.      Dla chętnych: John Ronald Reuel Tolkien, Władca pierścieni.

10.  B. Ostrowicka: Jest taka historia. Opowieść o Januszu Korczaku”WOP

KLASA 8

1.      Jan Kochanowski, wybór trenów, w tym tren I,V,VII, VIII.

2.      Henryk Sienkiewicz, „Quo vadis

3.      Stefan Z ̇Żeromski, "Syzyfowe prace".

4.      Aleksander Kamiński "Kamienie na szaniec".

5.      Sławomir Mrożek, Artysta.

6.      Melchior Wańkowicz, Ziele na kraterze(fragment), Tedy i owędy (wybrany reportaż).

7.      Miron Białoszewski ”Pamiętnik z powstania warszawskiego”.

8.      Melchior Wańkowicz, „Monte Cassino”.

9.      Pawel Beresewicz, Pech

10.  Małgorzata Strekowska- Zaręba, Marszałek Józef Piłsudski. Polscy superbohaterowie;  

Lub Anna Czerwińska-Rydel Opowieść o Józefie Piłsudskim –



KLASA I LO

1. Sofokles, Antygona i Król Edyp;

2. Bogurodzica

3. Gall Anonim, Kronika polska (fragmenty);

4. Jan Kochanowski, wybrane pieśni, w tym: Pieśń IX ks. I, Pieśń V ks. II; psalmy, w tym Psalm 13, Psalm 47; Treny IX, X, XI, XIX; Odprawa posłów greckich (fragmenty);

5. Andrzej Frycz Modrzewski, O poprawie Rzeczypospolitej (fragmenty);

6. Piotr Skarga, Kazania sejmowe (fragmenty);

7.Jan Chryzostom Pasek, Pamiętniki (fragmenty);
8. Ignacy Krasicki, Hymn do miłości ojczyzny;wybrane bajki i satyry

9.Stanisław Staszic, Przestrogi dla Polski (fragmenty)

10. Wybrane wiersze następujących poetów: Daniel Naborowski, Jan Andrzej Morsztyn, Mikołaj Sęp-Szarzyński;

11.William Szekspir, „Makbet”

KLASA II LO- przed reforma

1. Adam Mickiewicz, Oda do młodości; wybrane ballady, w tym Romantyczność; wybrane sonety z cyklu Sonety krymskie oraz inne wiersze; Konrad Wallenrod; Dziady cz. IV i III;

2. Juliusz Słowacki, Kordian, wybrane wiersze, w tym Grób Agamemnona (fragmenty), Testament mój;

3. Cyprian Kamil Norwid, wybrane wiersze w tym Fortepian Szopena;

4. Aleksander Fredro, Śluby panieńskie

5. Bolesław Prus, „Lalka” (fragmenty);

6. Eliza Orzeszkowa, Nad Niemnem;

7. Henryk Sienkiewicz, Potop (fragmenty);

8.Stanisław Wyspiański, Wesele (Fragmenty);

9. Władysław Stanisław Reymont, Chłopi (tom I – Jesień);

10. Stefan Żeromski, Rozdziobią nas kruki, wrony..., Przedwiośnie;

11. Witold Gombrowicz, Ferdydurke (fragmenty);

12. wybrane wiersze następujących poetów: Maria Konopnicka, Adam Asnyk, Jan Kasprowicz, Kazimierz Przerwa-Tetmajer, Leopold Staff; Bolesław Leśmian, Julian Tuwim, Jan Lechoń, Maria Pawlikowska-Jasnorzewska, Kazimiera Iłłakowiczówna, Julian Przyboś, Tadeusz Peiper, Józef Czechowicz;

KLASA III LO - przed reforma

1.  Tadeusz Borowski, Proszę państwa do gazu, Ludzie, którzy szli;

2.  Gustaw Herling-Grudziński, Inny świat;

3.  Hanna Krall, Zdążyć przed Panem Bogiem;

4.  Józef Mackiewicz, Droga donikąd (fragmenty);

5.  Sławomir Mrożek,Tango;

6.  Marek Nowakowski, Raport o stanie wojennym (wybrane opowiadanie); Górą „Edek” (z tomu Prawo prerii);

7.  Jacek Dukaj, Katedra (z tomu W kraju niewiernych);

8.  Antoni Libera, Madame;

9.  Andrzej Stasiuk, Miejsce (z tomu Opowieści galicyjskie);

10.              Olga Tokarczuk, Profesor Andrews;

11.              wybrane wiersze następujących poetów: Krzysztof Kamil Baczyński, Tadeusz Gajcy; Tadeusz Różewicz, Miron Białoszewski, Jarosław Marek Rymkiewicz, Wisława Szymborska, Zbigniew Herbert, w tym wybrane wiersze z tomów: Pan Cogito oraz Raport z oblężonego miasta, Czesław Miłosz, Halina Poświatowska, Stanisław Barańczak, Marcin Świetlicki, Jan Polkowski, Wojciech Wencel;

12.              powojenna piosenka literacka – wybrane utwory Ewy Demarczyk, Jacka Kaczmarskiego, Wojciecha Młynarskiego, Agnieszki Osieckiej oraz wybrane teksty Kabaretu Starszych Panów.

ZałącznikRozmiar
PDF icon zestaw lektur 2020 2021.pdf220.17 KB