W 1973 roku powstał w Warszawie Zespół Szkół dla Dzieci Obywateli Polskich Czasowo Przebywających za Granicą, którego zadaniem było kierowanie pracą publicznych szkół polskich poza granicami.
W tym samym roku w ramach wspomnianego wyżej Zespołu Szkół powstał również, obok kilkunastu innych podobnych szkół, Punkt Konsultacji Kształcenia Ogólnego przy Ambasadzie PRL w Rzymie. W roku następnym powstała Filia Punktu Konsultacyjnego w Mediolanie.
Zadaniem szkoły była w tym czasie organizacja zajęć w języku polskim (przygotowanie do matury) dla dzieci pracowników placówki dyplomatycznej, stopniowo umożliwiano naukę dzieciom Polaków przebywających na terenie Włoch.
Pierwszym kierownikiem Punktu w Mediolanie był Zygmunt Stefański (Konsul Generalny).
Nauczycielami byli:
- Stefan Wójtowicz (matematyka, fizyka, chemia)
- Andrzej Zieliński (język polski i historia)
- Tadeusz Bujak (język angielski i propedeutyka nauki o społeczeństwie)
- Józef Ćwiek (język francuski)
- Włodzimierz Gawlikowski (język niemiecki)
- W roku 1999 Szkolny Punkt Konsultacyjny w Mediolanie, decyzją Ministerstwa Edukacji Narodowej z dnia 15 marca, otrzymał nową strukturę organizacyjną:
- Klasy I-VI szkoły podstawowej
- Klasy I-III gimnazjum
- Klasy I-III liceum ogólnokształcącego
W dniu 4 kwietnia 2012 roku Szkolny Punkt Konsultacyjny przy Konsulacie Generalnym RP w Mediolanie przekształcony został w Filię Zespołu Szkół przy Ambasadzie RP w Rzymie z siedzibą w Mediolanie.
Zespół Szkół im. G. Herlinga – Grudzińskiego przy Ambasadzie RP w Rzymie, we wrześniu 2010 r. zostaje podobnie jak wszystkie tego typu placówki na świecie, przekształcony w Szkolny Punkt Konsultacyjny im. G. Herlinga – Grudzińskiego przy Ambasadzie RP w Rzymie. SPK w Mediolanie jest jego filią.
W roku 2013, na podstawie Rozporządzenia Ministerstwa Edukacji Narodowej z dnia 30 lipca, utworzony został Szkolny Punkt Konsultacyjny przy Konsulacie Generalnym RP w Mediolanie.
Obowiązki kierownika szkoły pełnili:
- Krystyna Polak (1986 – 1989)
- Barbara Sałyga (1989 – 1992)
- Ewa Sorzyńska (1993 – 1994)
- Mirosława Kolwińska (1994 – 1996)
- Hanna Bartosiak (1996 – 1999)
- Janina Maciejewska (1999 – 2000)
- Julia Gennusa (2000 – 2002)
- Urszula Frigerio – związana ze szkołą jako nauczyciel od 1986 r., kierownik od 2002 r. do 2015 roku.
29 października 2018 roku zarządzeniem nr 39 Ministra Edukacji Narodowej Szkolnemu Punktowi Konsultacyjnemu w Mediolanie nadano imię Mikołaja Kopernika.
Od 1 września 2019 roku wszystkie Szkolne Punkty Konsultacyjne (SPK) na świecie zmieniły oficjalnie nazwę na Szkoły Polskie. Odtąd szkoła nosi nazwę: Szkoła Polska im. Mikołaja Kopernika przy Konsulacie Generalnym RP w Mediolanie.