Szkoła Polska im. Mikołaja Kopernika przy Konsulacie Generalnym RP w MEDIOLANIE Szkoła Polska im. Mikołaja Kopernika przy Konsulacie Generalnym RP w MEDIOLANIE

Lektury na rok szkolny 2024/2025

KLASA 1

  1. „Wybór wierszy” – Jan Brzechwa
  2. „Wybór wierszy” – Julian Tuwim
  3. „Nasza mama czarodziejka” – Joanna Papuzińska

 

KLASA 2

  1. „Cukierku, ty łobuzie!” – W. Cichoń
  2. „Zaczarowana zagroda” – A., C. Centkiewiczowie
  3. „Niesamowite przygody 10 skarpetek” – J. Bednarek

 

KLASA 3

  1. „Asiunia” – J. Papuzińska
  2. „Szewczyk Dratewka” – J. Porazińska
  3. „Anaruk, chłopiec z Grenlandii” – C. Centkiewicz
  4. „Karolcia” – M. Kruger
  5. „O psie, który jeździł koleją” – R. Pisarski

 

KLASA 4

  1. Jan Brzechwa, Akademia Pana Kleksa.
    2. Janusz Christa, Kajko i Kokosz. Szkoła latania ( komiks).
    3. Adam Mickiewicz, Pani Twardowska, Pan Tadeusz (opisy).
    4. Józef Wybicki, Mazurek Dąbrowskiego;
    5. Adam Bahdaj, Kapelusz za 100 tysięcy.
    6. Andrzej Maleszka, Magiczne drzewo.Olbrzym
    7. Jakub Skworz, Adaś Mickiewicz łobuz i mistrz

WoP: Błażej Kusztelski “Nazywam się Mikołaj Kopernik”

 

KLASA 5

  1. Henryk Sienkiewicz, W pustyni i w puszczy.
    2. Juliusz Słowacki, W pamiętniku Zofii Bobrówny.
    3. Adam Mickiewicz, Tan Tadeusz (zwyczaje i obyczaje).
    4. Henryk Sienkiewicz, Janko Muzykant.
    5. Clive Staples Lewis, Opowieści z Narnii. Lew, czarownica i stara szafa.
    6. Ignacy Krasicki, wybrane bajki.
    7. Olga Tokarczuk, Loteria

WoP: Grażyna Bąkiewicz, Zygmuncie i kto tu rządzi?

 

KLASA 6

  1. Adam Mickiewicz, Pan Tadeusz (polowanie i koncert Wojskiego).
    2. Rafał Kosik, Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi.
    3. Kornel Makuszyński , Szatan z siódmej klasy.
    4. John Ronald Reuel Tolkien, Hobbit, czyli tam i z powrotem.
    5. Barbara Kosmowska, Szacun i gorzka czekolada
    6. Antoine de Saint – Exupery, Mały Książę.
    Dla chętnych – . Edmund Niziurski, Sposób na Arcybiadesa.

WoP: Anna Czerwińska – Rydel, W poszukiwaniu światła, opowieść o Marii Skłodowskiej

 

KLASA 7

  1. Aleksander Fredro, Zemsta
    2. Adam Mickiewicz, PanTadeusz (księga I i XII), Świtezianka, wybrany utwór z cyklu Sonety krymskie, II część Dziadów.
    3. Henryk Sienkiewicz, Latarnik.
    4. Juliusz Słowacki, Balladyna.
    5. Jan Kochanowski, wybór fraszek i pieśni.
    6. Arkady Fiedler, Dywizjon 303.
    7. Henryk Sienkiewicz, Krzyżacy ( fragmenty)
    8. Katarzyna Ryrych: Rajski ptak
    Dla chętnych: John Ronald Reuel Tolkien, Władca pierścieni.

WoP: Beata Ostrowicka, Jest taka historia – opowieść o Januszu Korczaku

 

KLASA 8

  1. Jan Kochanowski, wybór trenów , w tym tren I,V,,VII, VIII.
    2. Aleksander Kamiński „Kamienie na szaniec”.
    3. Sławomir Mrożek, Artysta.
    4. Melchior Wańkowicz, Ziele na kraterze(fragment),Tedy i owędy(wybrany reportaż).
    5. Miron Białoszewski ”Pamiętnik z powstania warszawskiego”.
    6. Melchior Wańkowicz, „Monte Cassino”.
    7. Pawel Beresewicz, Pech
    Dla chętnych: Henryk Sienkiewicz, „Quo vadis”

WoP: Paweł Kołodziejski Rotmistrz Pilecki w komiksie lub Małgorzata Strękowska-Zaremba, Rotmistrz Witold Pilecki

 

KLASA I LO

  1. Sofokles, Antygona
    2. Bogurodzica
    3. Jan Kochanowski, wybrane pieśni, w tym: Pieśń IX ks. I, Pieśń V ks. II; Treny IX, X, XI, XIX;
    4. Andrzej Frycz Modrzewski, O poprawie Rzeczypospolitej (fragmenty); !
    5. Ignacy Krasicki, wybrane bajki i satyry
    6. Stanisław Staszic, Przestrogi dla Polski (fragmenty);
    7.William Szekspir, Makbet
    8. Wybrane wiersze następujących poetów: Daniel Naborowski, Mikołaj Sęp-Szarzyński;

 

KLASA II LO

  1. Adam Mickiewicz, Oda do młodości; wybrane ballady, w tym Romantyczność; wybrane sonety z cyklu Sonety krymskie oraz inne wiersze; Dziady cz. IV i III (fragmenty);
    2. Juliusz Słowacki, Kordian, wybrane wiersze, w tym Grób Agamemnona (fragmenty), Testament mój;
    3. Cyprian Kamil Norwid, wybrane wiersze w tym Fortepian Szopena;
    4. Aleksander Fredro, Śluby panieńskie
    5. Bolesław Prus, Lalka( fragmenty);
    6. Henryk Sienkiewicz, Potop (fragmenty);
    7. Wybrane wiersze następujących poetów: Adam Asnyk

 

KLASA III LO

  1. Stanisław Wyspiański, Wesele (fragmenty);
    Władysław Stanisław Reymont, Chłopi, tom I – Jesień (fragmenty);
    3.Stefan Żeromski, Rozdziobią nas kruki, wrony…,
    4. Witold Gombrowicz, Ferdydurke (fragmenty);
    5. Tadeusz Borowski, Proszę państwa do gazu;
    6. Gustaw Herling-Grudziński, Inny świat (fragmenty);
    7. Hanna Krall, Zdążyć przed Panem Bogiem;
    8. wybrane wiersze następujących poetów: Jan Kasprowicz, Kazimierz Przerwa-Tetmajer, Leopold Staff; Bolesław Leśmian, Julian Tuwim, Maria Pawlikowska-Jasnorzewska, Tadeusz Peiper, Józef Czechowicz; Krzysztof Kamil Baczyński, Tadeusz Różewicz, Czesław Miłosz.

 

KLASA IV LO

  1. Sławomir Mrożek, Tango;
    2. Marek Nowakowski, Górą „Edek” (z tomu Prawo prerii);
    3. Jacek Dukaj, Katedra (z tomu W kraju niewiernych);
    4. Andrzej Stasiuk, Miejsce (z tomu Opowieści galicyjskie);
    5. Olga Tokarczuk, Profesor Andrews w Warszawie (z tomu Gra na wielu bębenkach); Prawiek i inne czasy
    6. wybrane wiersze następujących poetów: Tadeusz Różewicz, Miron Białoszewski, Jarosław Marek Rymkiewicz, Wisława Szymborska, Zbigniew Herbert, w tym wybrane wiersze z tomów: Pan Cogito oraz Raport z oblężonego miasta, Czesław Miłosz, Halina Poświatowska, Stanisław Barańczak,
    7. powojenna piosenka literacka – wybrane utwory Ewy Demarczyk, Jacka Kaczmarskiego, Wojciecha Młynarskiego oraz Agnieszki Osieckiej